آگوست 8, 2020

مجموعه ورزشی چند منظوره لونادا

معمار: Berger Arquitectos
موقعیت: لونادا،آنگولا
مساحت: 30000 متر مربع

کشور آنگولا در دهه گذشته تحت یک فرایند قابل توجهی توسعه یافته، که تاثیر آن در بهبود کیفیت زندگی مردم ورشد اقتصادی، جایگاه قابل توجهی دارد. آنگولا یک کشور مهم در قاره آفریقا و یک قدرت مهم منطقه ای برای توسعه صلح و رفاه در منطقه میباشد. پایتخت آن، شهر لونادا، یکی از شهرهای رو به رشد میباشد که در حال گسترش بین المللی است.در این رابطه، آنگولا به عنوان اولین کشور آفریقایی برای میزبانی مسابقات هاکی در جام جهانی در سال 2013 انتخاب شد. پاویونی به عنوان محل اصلی این مسابقات طراحی شده است.طراحی این مجموعه دارای گنجایشی به تعداد 12000 تماشاگر می باشد که قابلیت برگزاری همایش های عمومی به همراه شخصیتهای مهم میباشد.

چند نکته در روند طراحی باعث اهمیت است :
1)  محدودیت زمان و بودجه :که منجر به تلاش برای بهینه سازی در طراحی، ساخت و استفاده از عناصر مدولار که کمک به سیال بودن سایت و سرعت اجرا آن می کند.
2)  نیاز به فراهم کردن فضاهایی برای ورزشهای مختلف به منظور ایجاد زمینه های آموزشی متعدد.
3) فراهم آوردن ایمنی و آسایش براساس استانداردهای بین الملی که برای میزبانی در سطح جهان مورد نیاز میباشد.
4) ایجاد شرایطی برای بهترین دید تماشاگران و امکانات رفاهی و سهولت در رفت و آمد در فضا.
5) بهره وری انرژی یا به حداکثر رساندن استفاده از خنک کننده ها و تهویه.
هدف اصلی از روند طراحی ،رسیدن به بهترین و کارآمدترین فضاهای آموزشی متعدد برای پاسخ دهی به تمام نگرانیها و عناصر زیبا شناختی است.

این ساختمان در 4 سطح سازمان دهی شده . پایین ترین سطح آن مربوط به انجام تمام زمینه های فنی و فضاهای خدماتی از قبیل رختکن، انبار و ذخیره سازی وسایل ورزشی و پارکینگ در زیر زمین می باشد.این سطح، از بیرون مانند یک سکو میباشد که دسترسی آسان را به تمام محیط ساختمان فراهم میکند. برای مجزاکردن ورودیهای عمودی از جدارهای وسیعی در سطح همکف استفاده شده است.برای تقسیم فضاها و ارتباط با تمام عرصه ها و جایگاه، می بایست از گالری گردشی عبور کرد. حدود 65% از جایگاه تماشاگران بدون استفاده از پله و آسانسور میباشد و برای دسترسی به بقیه جایگاهها باید از گالری عبور کرد و از پله هاو آسانسور استفاده کردکه از خارج به طور مستقیم قابل دسترسی میباشد.ورودی کنسول مانند آن از نمای خارجی قابل رویت میباشد.همه سیرکولاسیون های افقی از بالاترین سطح از طریق پاویون با گالری خارجی مرتبط میشود،و ازگالری به عنوان تهویه طبیعی فضاهای داخلی و کاهش مصرف انرژی استفاده میشود.

منبع: archdaily.com

کلمات کلیدی