ژوئن 12, 2021

خانه باغ جنت

نام پروژه: خانه باغ جنت
آدرس: اصفهان، محله عباس آباد، خیابان آذر
شرکت مشاوره: دفتر طراحی براکت
معمار مسئول: شروین حسینی
تیم طراحی: مهدی هلاکوئ، شادی محمدی، بهاره سعادت فرد، مارال شکرانی، پریسا حق شناس

تاریخ شروع و اتمام طراحی: 92
تاریخ شروع و اتمام اجرا: 93-94
مساحت زمین: 113 متر مربع
نوع ساختمان: مسکونی
مشاوره سازه: فرید عرب زاده، م. نیلی پور
مهندس تاسیسات مکانیکی: سروش صالحی
اجرا:  مهدی حسین زاده
گرافیست: پناه نفیسی، آرمان کجباف زاده
عکاس: فرشید نصرآبادی
جوایز: رتبه سوم (مشترک) جایزه معمار در بخش مسکونی تک واحدی، سال 1394

این پروژه در زمینی به متراژ 110 متر در یک ذوذنقه ناقص 10x11 در محله قدیمی عباس آباد اصفهان در انتهای بن بستی واقع در خیابان باغ جنت ساخته شده است . ساختمان مذکور در سه طبقه تحت یک واحد مسکونی کوچک با محدودیت ارتفاع 7 از سطح خیابانساخته شده است . مجوز ساخت کامل در طبقه همکف و رعایت مرزهای 60 % در طبقه فوقانی به نحوی که عقب نشینی های انجام شده غیر قابل دسترس باشند امکان پذیر است . وجود یک دسترسی سواره رو به عرض 3 متر در قسمت شمال قطعه زمین مجموعاَ شرایط و محدودیت های ساخت پروژه می باشد .

حجم موجود پروژه بر مبنای همین محدودیت ها شکل گرفته است. تامین حداکثر نور و ایجاد دید مناسب و در عین حال رعایت مشرفیت های اجباری و نهایتاَ رعایت درون گرائی مد نظر کارفرما علی الرغم کوچک بودن قطعه زمین باعث شده است تا ساختمان به حجم نهایی با متریال های استفاده شده برسد.بخشی از نور طبیعی لازم برای فضاهای پروژه از عقب نشینی های اجباری بر اساس ضوابط در طبقه دوم تأمین می شود و الباقی توسط فضاهای منفی ایجاد شده  در وید های ضلع غرب و شمال پروژه .

اتصال بصری گذر شمالی و جنوبی پروژه با یک عقب نشینی و گشودگی نسبت به ضلع غرب با امکان باز کردن پنجره های خوابها و گسترش پنجره پذیرائی و نورگیری بهتر فضای زیرزمین که به عنوان سالن استفاده خواهد شد را در پی داشته است.زندگی در این پروژه در سه تراز اتفاق می افتد ، طبقه فوقانی : فضاهای خوابها و طبقه میانی که همکف می باشد. فضای روز شامل نشیمن کوچک خانواده و آشپزخانه و طبقه زیرین شامل یک سالن بزرگ و پنتری و سرویس مورد نیاز پذیرائی از مهمانها می باشد.

این سه فضا به غیر از دستگاه پله توسط عقب نشینی ها و ویدها به هم مرتبط گشته اند. قرارگیری ساختمان در مقابل پیچ کوچه و تعدد پنجره های پیرامونی و امکان دیده شدن فضاهای درونی و لزوم محفوظ کردن حریم خصوصی مد نظر کارفرما و در کل ایجاد یک فضای درونگرا در عین حال پرنور لزوم استفاده از یک صفحه نیمه شفاف چوبی را در پوسته بیرونی نما ایجاب می کند که حرکت افقی خطوط آن در تداوم استفاده از خطوط افقی آجر های نما های همسایگی ها می باشد و استفاده از رنگ های خاکی،کرم و قهوه ای روشن باعث استقرار بیشتر بنا در بافت شهری می گردد. شکست های این صفحه در طبقه فوقانی بر مبنای ضوابط شهری و رعایت 60 درصد طول شرق و غرب زمین می باشد و در طبقه همکف با شکست این صفحه ورودی بنا تعریف گردیده است.

Bagh_Jannat_-_Exterior_02

Bagh_Jannat_-_Exterior_04

Bagh_Jannat_-_Exterior_06

Bagh_Jannat_-_Exterior_07

Bagh_Jannat_-_Exterior_08

Bagh_Jannat_-_Interior_01

Bagh_Jannat_-_Interior_02

Bagh_Jannat_-_Interior_04

Bagh_Jannat_-_Interior_05

Bagh_Jannat_-_Interior_03

Bagh_Jannat_-_Interior_06

Bagh_Jannat_-_Interior_07

diagram_2

diagram_3

diagram_4

diagram_5

diagram_6

diagram_1

ground_floor_plan

first_floor_plan

roof_plan

basement_floor_plan

section_1

section_2

Bagh_Jannat_-_02_Elevation

کلمات کلیدی

مطالب مرتبط