اکتبر 22, 2021

مرگ و شهر: گورستان عمودی توکیو

عنوان: مرگ و شهر: گورستان عمودی توکیو
حوزه: بين المللي حرفه اي
تاریخ فراخوان: 1395/07/02
مهلت ارسال آثار: 1395/07/03
میزبان: arch out loud
وب سایت: http://www.archoutloud.com/tokyo-vertical-cemetery

طراحان و معماران این بار از طرف بخش شینجوکو توکیو برای طرح توسعه یک گورستان عمودی به چالش دعوت شده اند؛ رابطی میان مرگ و زندگی در شهر. نیاز به بررسی شرایط، این فرصت را برای طراحان پدید می آورد تا نه تنها به پاسخی موثر در موضوع فضا دست یابند بلکه نگاهی عمیق به هویت فرهنگی آن داشته باشند که دراین برنامه ی رسمی می تواند در محیط اطراف آن طرح ریزی گردد.

توسعه دهندگان خصوصی در توکیو برای پوشش ساخت یک قطعه گورستان از معابد استفاده می کنند و هر قطعه را تا ده برابر قیمت زمین و بدون پرداخت مالیات به فروش می رسانند. این امر موجب قرارگیری ناخواسته گورستان ها درهمسایگی خانه های مسکونی در بافت پرجمعیت و فشرده ی توکیو می گردد.

مطالعات اخیر نشان می دهد که میانگین سنی این شهر به سرعت در حال افزایش است و نزدیک به بیست و پنج درصد از جمعیت را افراد با سن بالاتر از 65 و بخش عمده ی جمعیت را افراد زیر 30 سال تشکیل داده اند. در این میان، ساکنان روستایی بیشتری به توکیو مهاجرت نموده و جمعیت کلی آن را افزایش می دهند. سن و افزایش جمعیت به طور همزمان، توکیو را مجبور به مواجه با مسئله فضای دفن و گورستان نموده است.

بخش شینجوکو با کاربری های چندگانه اداری، تفریحی، حمل و نقل و تجاری و داشتن شهردار، وضعیتی معادل یک شهر در بخش غربی خانه های مرکزی توکیو را دارد. نتیجه ی این ترکیب کاربری ها و برنامه ها، محیط ساخته شده ی شینجوکو همچون پیوندی میان بافت های شهری عمل می کند. با این تنوع در کاربری ها و فضاهای پرانرژی، شینجوکو تبدیل به صحنه ای کاملا چیده شده برای اکتشاف معماری مردگان در عرصه زیست شهری شده است.

اخرین مهلت ثبت نام در این رقابت 2 مهر ماه 1395

و اخرین مهلت ارسال اثر 3 مهر ماه 1395 می باشد.

هزینه ثبت نام در رقابت: 90 دلار

جایزه نفر اول رقابت: 5 هزار دلار

جایزه سه نفر دوم رقابت: هزار دلار

داوران این رقابت بین المللی به شرح زیر می باشند:

TOM WISCOMBE

ALISON KILLING

LIAM YOUNG

ANIA MOLENDA

MASATAKE SHINOHARA

DONGWOO YIM

RAFAEL LUNA

CURTIS ROTH

KARLA BRITTON

ASTRID KLEIN

کلمات کلیدی

مطالب مرتبط