اکتبر 22, 2021

مسکن _ جامعه انعطاف پذیر

مسکن _ جامعه انعطاف پذیر

چگونه ممکن است در جامعه ای زندگی کرد که تغییرات در آن سریع و به طور همزمان رخ می دهد؟ این تغییرات، ساختارهای خانوادگی جدیدی را ایجاد می کند و می تواند چندین بار در طول چرخه زندگی یک فرد، تغییر نماید. بنابراین، در حال حاضر هیچ پروتوتایپ مسکن انفرادی وجود ندارد که با یک نمونه ی هموژن یا همگن از مسکن های انفرادی مشابه که در یک ساختار خانوادگی زندگی می نمایند، در ارتباط باشد.
مسکن هیچ گاه تغییرات ساختار خانوادگی را در نظر نگرفته است، اما در حاضر ما با گوناگونی و تنوع عظیمی مواجه هستیم: افرادی که تنها زندگی می کنند، زوج های بدون فرزند، گروه هایی که در یک خانه شریک می شوند و یا خانواده هایی که از یک فرد مسن مراقبت می کنند. چگونه مسکن سازی می تواند این تغییرات را در خود داشته باشد؟ شما چه نوع مسکنی را پیشنهاد می کنید؟
از کلیه دانشجویان و معماران و افرادی با حرفه ی مرتبط برای شرکت در این رقابت دعوت شده است. شرکت کنندگان می توانند به صورت انفرادی یا گروهی تا حداکثر هشت نفر در این رقابت حضور یابند. اعضای تیم می توانند از تمامی رشته ها همچون هنرمندان، فیلسوفان، عکاسان و غیره انتخاب گردند؛ اگر حضور یک معمار یا دانشجوی معماری در گروه پیشنهاد می گردد. اعضا می توانند از دانشگاه ها و کشورها متفاوت باشند.

خانه ها بایستی بتوانند با ساختارهای متفاوت خانوادگی منطبق گردند:
ـ یک نفر: اولین ساختار باید یک خانه تک نفره باشد.
ـ دو نفر: دومین باید خانه ای برای یک زوج با هر شرایط زندگی باشد؛ دو خواهر و برادر یا یک زوج بدون فرزند.
ـ سه نفر: سومین باید برای زندگی سه نفر تشکیل شود که می تواند یک زوج و یک فرزند و یا سه جوان در کنار هم باشد.
ـ چهار نفر: مخصوص خانواده هایی با چهار عضو؛ یک زوج و دو فرزند و یا یک فرزند و یک فرد مسن.
ـ پنج نفر: برای خانواده های پنج نفره یا پنج شریک در یک خانه.

اهداف:
ـ انعطاف پذیری: توسعه یک مسکن انعطاف پذیر و سازگار در ساختارهای متفاوت اجتماعی که می تواند جای خانه قرار گیرد. این توسعه می تواند ناشی از تغییرات خانواده و یا ورود افراد جدید ایجاد گردد.
ـ گروه: گروه بندی خانه های مختلف در نظر گرفته شود.
ـ اتاق ها: به اتاق به عنوان فضاهای پیچیده ی زندگی مجددا فکر شود.
ـ ضرورت های سکونتگاهی همچون آشپزخانه، حمام، نشیمن و غیره در نظر گرفته شود.

مساحت هر خانه باید 100 مترمربع باشد و قابل تقدیر است اگر در مساحت های کمتر نیز حل گردد. میزان فضایی که به هر مسکن در ساختار خانوادگی اختصاص می یابد محاسبه می گردد.
اصلی ترین چیز در رقابت، کیفیت معماری طرح پیشنهادی و انعطاف پذیری آن نسبت به تغییرات پیش امده در ساختار خانوادگی ست که پیش تر ذکر شد.
یک پروژه می تواند به تمامی شرایط مطرح شده در یک طرح پاسخ دهد و یا برای هر مورد، یک تایپ مسکن جداگانه تعریف نماید؛ اما بر اساس یک بیان بین المللی و جهانی. بنابراین، تایپولوژی یک مسکن مورد نیاز نمی باشد. این مسکن ها می تواند با نظر شرکت کنندگان به درخواست های رقابت پاسخ دهد و خانه را در یک طبقه، دو طبقه، تکه تکه شده و یا پشته ای طراحی نماید.

آخرین مهلت ثبت نام و ارسال طرح 12 مرداد 1395 می باشد.
هزینه ثبت نام در این مسابقه بر اساس زمان ثبت نام متغیر می باشد.

وب سایت: http://rethinkingcompetitions.com/

 

کلمات کلیدی

مطالب مرتبط